Jeszcze o geografii państwo na 43 południku.

Być może autorzy tekstu nie wiedzą czy współrzędne są prawidłowe, bo ostanie całe zdanie sugeruje, że długość i szerokość geograficzna jest tym samym czyli koordynatami, czyli szerokość to równoleżnik 8°, a południk to 43° południk długości geograficznej. Oczywiście nie może to być równoleżnik 8° bo taki przebiega ok 900 km od równika w okolicach Kamerunu, i to było wiadome i wyliczone bez wątpliwości już w starożytności. Ale tak czy inaczej…

Pojęcie Polski – pośrednio z tytułu Królestwa Północy w połowie X wieku jest całkiem jasne, wielkość państwa, współrzędna 43 południka i szerokość na nim 8° ok 700km, też wydaje się zaczerpnięta z Ptolemeusza, bo pasuje tylko wtedy gdy południkiem 0° jest Boa Vista, a 43 południk przebiega z północy na południe od Helu, do Karpat, te 8° jest z błędem Ptolemeusza, inaczej byłoby ok 900km i musiałoby obejmować Słowację, tego parametru 8° na 43 południku sami Arabowie, którzy na ogół liczyli dniami drogi, zwłaszcza kupcy, ani nie wymyślili, ani nie wyliczyli po prostu skopiowali z starszych znanych im dzieł, czyli pojęcie Polski(Królestwa Północy), może być nawet starożytne i niezależne od fluktuacji polityczno-terytorialnych.

Raczej nie jest to południk 43° przy 0° południku Flores, bo taki przebiegałby miedzy Odrą, a Łabą tyle, że od Czech od morza jest 400-500km i Czechy są w tym tekście wymieniane samodzielnie, te współrzędne też dowodzą, że prawidłowo ustaliłem południk 0° Boa Visty.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jeszcze o geografii państwo na 43 południku.

  1. Pingback: Ireneusz Ćwirko: O bursztynie i Bursztynowym Szlaku. Cześć pierwsza | Białczyński

  2. Pingback: Ireneusz Ćwirko - Bursztynowy Szlak. Część druga | Białczyński

  3. vranvelkrut pisze:

    W linkach wyżej dodanych przez pana Białczyńskiego mamy jakąś polemikę, w której padły pewne stwierdzenia, pojęcie Awarowie w Azji nie ma żadnej etymologii jest tam wzięte znikąd, u nas jest wzięte z nazwy wiatru północnego Avartkias-Apartkias, a w mitach greckich Eurynome z tego wiatru tworzy węza Ofiona razem tworzą jako boska para uniwersum (stworzenie świata), i państwo zwane jeszcze w czasach rzymskich Ojum-Ovium czyli Jajo-Sfera-Spora, czyli jest to główny mit północy.

    (więcej w ostatnim wpisie Metamorfozy)

    Co do etymologii Carrodunum (kamienna twierdza) to mamy u Ptolemeusza dwie takie miejscowości Kamieniec Podolski i Kraków, etymologia celtycka jest oczekiwana bo to oni zajmowali kotlinę Dunaju w VI w pne. i przekazywali nazwy z północy przetłumaczone na swój język.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s