Teoria Połabsko-Wiślańska

W przepaściach netu można znaleźć teorię „połabsko-wiślańską (Józef Kostrzewski, Konrad Jażdżewski)”. Podobny fragment poglądów prof. Kętrzyńskiego.

ketrzynski_png_750x750_q85

Jako zwolennik podobnej teorii, pochodzenia Słowian, i ich suevskiej nazwy. Powinienem ją jakoś uzasadnić.

Otóż mamy kosmografa z Rawenny który dość dobrze zgadza się z tą teorią, a nawet jest nieco bardziej zachodni bazując na współczesnej mapie, jakby to była Saksonia, kwestia co rozumiemy pod pojęciem ok. godziny szóstej, czy to jest jej bardziej koniec czy początek, nakładając na współczesną mapę nawet kultura sukow-dziedzice jest na wschód od tej lokalizacji, jest to raczej miedzy końcem godziny szóstej, do końca siódmej, a Połabie z Polską faktycznie rozciąga się od VI do X początku XI godziny.

Karte_Ravennat12

Byliśmy kiedyś ludem pełnomorskim, o czym świadczy ta nazwa. „Rdzawiec (Pollachius) pollack (n.) sea fish, c.1600, pollock, alteration of Scottish podlok, of unknown origin, perhaps from poll (n.) „head.” Possibly the alteration is by influence of Pollack „Polish person.”
Rdzawiec – Rudy – Rusin bo wszyscy Słowianie byli rudawi. Dlatego nazywają tę rybę Polakiem, bo był czas kiedy stolicą Słowian była/był Suarina/Swarzyń.
Wtedy kiedy królem Polski był Wizymir „Książę eponim miasta Wismar” wtedy byliśmy poll (n.) „head.” głową Suevów.

Europe_rawennacyt12

Znalazłem taki fajny optymistyczny tekst, kończący się niestety smętnymi wnioskami.

http://www.merkuriusz.wieczorna.pl/historia-starozytna/awarowie-antyczni-obrzyni-zamieszkujacy-malopolske

Gdyby autor skupił się trochę na tym fragmencie z swojego prawie własnego tekstu „Spośród plemion scytyjskich bowiem plemię Awarów jest najwaleczniejsze.”

Przypomina też przekaz Kosmografa z Rawenny o pochodzeniu Słowian (Sklawinów):

”Około szóstej godziny nocy (kierunek świata) jest ojczyzna Scytów, skąd wywodzi się plemię Słowian. (…)
Około siódmej godziny nocy jest ojczyzna Sarmatów.

Być może odkryłby, że historia Słowian przed VII wiekiem ma w wyraźnym związku przyczynowo – skutkowym ok. 800 lat. Skoro ojczyzna Scytów to tereny miedzy (nad) Łabą, a Wisłą, to trzeba sprawdzić czy wcześniej na tym terenie był jakiś nie tyle waleczny ale najwaleczniejszy z wszystkich ludów naród-lud.
No i co pisze Cezar cytując tzw. Germanów nadreńskich „. Suevowie to największy i najbitniejszy lud pomiędzy wszystkimi Germanami.” Dalej mamy „Oni(Germanie) sami jedynie tylko Suevom ustępują, ale z tymi (Suevami) to nawet nieśmiertelni bogowie nie mogliby się równać; poza nimi nikogo nie ma na świecie, kogo nie mogliby pokonać”.

Bingo mamy najwaleczniejszy naród Scytyjski czyli Awarów. Co się stało z ojczyzną Scytów, dlaczego niejaki Tacyt miedzy Sarmatami, a Germanami nie widzi Scytów a po prostu Suevów bez większego uzasadnienia ni z gruszki ni pietruszki włączył do Germanów. Ale jak dla niego Germanie to ci co mają stałe siedziby, walczą głownie pieszo i noszą tarcze, to raczej nic dziwnego, tylko jego pojęcie Germanów nie ma nic wspólnego z narodowością.

No owszem Cezar też nazywał Suevów Germanami tylko, że on jeżeli to Cezar opisywał to z perspektywy zachodniego brzegu Renu, czyli pierwszy lud nadaje nazwę wszystkim za nim się znajdującym, na tej zasadzie w źródłach arabskich do Słowian zalicza się też Niemców, poza tym Tacyt pisze „Wreszcie nazwisko Gcrman iest nowe i świeżo nadane, ponieważ Tungrow dzisieyszych w ten czas dopiero nazwano Germanami, gdy przeszedłszy Ren Gallow wygnali. Atak ieden powiat wzmogłszy się powoli, imię od siebie wynalezione drugim współziomkom z bojaźnią broni zwycieżkiey wraził.” więc jak Cezarowi mogło być znane to imię skoro dopiero zwycięstwo tegoż Cezara przyczyniło się do ustalenia siedzib Tungrów.Zwycięstwo było krótkotrwałe i całe plemię zostało wymordowane, a inne plemię, Tungri, zachowujące się przyjaźnie wobec Cezara, zajęło jego miejsce. Obóz rzymski przekształcił się w osadę zwaną Atuatuca Tungrorum, która była stolicą dystryktu Tungri. A dla piszącego ponad sto kilkadziesiąt lat później nazwa Germanów jest nowa i świeża, rozpropagowana przez przyjaznych Rzymianom Tungrów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aduatuca

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Teoria Połabsko-Wiślańska

 1. vranvelkrut pisze:

  Adam Smoliński pisze:
  8 Wrzesień 2016 o 16:44 (Edycja)
  Jeżeli „Księga Popiołów” jest wynikiem młodzieńczych rozważań, to ja Ciebie przepraszam Tomasz. Ja to wszystko odbierałem jako rozważania wiekowego, doświadczonego historyka lub nawet mnicha, który ma dostęp do szerokiej wiedzy.
  SŁAWA CI ZA TO.
  Odpowiedz

  Viraj pisze:
  15 Wrzesień 2016 o 19:12 (Edycja)
  Najnowsze badania genetyczne Suevi z VII w. n.e.:

  „Capture of ancient genomic DNA of individuals recovered from a Medieval Alemannic gravesite provides evidence for high mobility of fellowships during the 7th century CE.

  O’Sullivan et al.

  Whether the historic spread of cultural/language groups such as the Alemanni were migrations or local adoption of culture is still unresolved in archaeology. The Alemanni were a confederation of tribes that inhabited an area, from the third to the 10th century CE, which approximately overlaps with the modern distribution of Alemannic German dialect in Swabia. We present the genomic and isotopic data of eight individuals excavated from a gravesite in Niederstotzingen, Germany of supposed Alemannic origin dated to the 7th century CE. There were two multiple burials at the site suggesting either kinship or fellowship between the individuals. The tombs in the gravesite contained cultural artefacts and weapons indicating close contact of the Alemanni with Longobards and Byzantines. We investigated the genetic affinity of these individuals between each other and to modern West Eurasians. The genetic analysis utilised the targeted enrichment and sequencing of over 1.2 million genetic markers that have known ascertainment. From these data, we found no familial relationship among the individuals in the multiple graves, thus supporting a burial practice based rather on fellowship. All individuals were genetically male. The genetic affinities of the individuals, based on modern genetic distributions, were five Eastern Europeans, two Germans/Austrians and one Southern European. Isotopic data supports that only the Southern European individual was certainly born outside this region. The genetic data appear to correlate with the provenance of the burial artefacts, showing that westward movements and interactions among cultural groups likely occurred in this region during the 7th century CE.”

  http://palaeobarn.com/programme

  Większość (5/7) tubylców w Szwabii w VII w. n.e.była jeszcze genetycznie podobna do Słowian
  Odpowiedz

  vranvelkrut pisze:
  27 Wrzesień 2016 o 10:26 (Edycja)
  No dobrze ale co ma wspólnego poza nazwą Szwabia z Suevią, od Strabona w I wieku wiemy, że Suevi zostali wyparci w swej masie na wschód za Łabę, ci Suevi co dali nazwę Szwabi w V wieku prawdopodobnie wyemigrowali z Wandalami i Alanami do Hiszpanii. U Jordanesa mamy opis odłamu Suewów który zajmują na północy Bawarii jest to tzw. Bavario-Slawika.

  Byli też Suevi co charakterystyczne z sarmatami ewidentnie w Siedmiogrodzie-wschodnich Węgrzech.

  LXVII 5,2. że w Mezji Lugiowie, którzy znaleźli się w stanie wojny z jakimiś Swebami, wysłali poselstwo, prosząc Domicjana o pomoc. I otrzymali ją, silną nie liczbą, lecz jakością: dano im bowiem jedynie stu jeźdźców. Rozgniewani na to Swebowie wzięli sobie Jazygów do pomocy i zaczęli przygotowywać się, by wraz z nimi przekroczyć Dunaj.

  Σουηβοις (Souivoí ) Σουηβία (Souivía) Λυγιοι (Lygioi-Ligia) Ιαζυγας (Iazygas) str 192

  Dalej głównym plemieniem Suewów wydają się być Semnoni-Sprewianie znad rzeki Sprowa (serb.) co odpowiadałoby słynnym Sporom Prokopiusza, na Białorusi jest podobna nazwa wodna.
  „Osada Sporava Спорава koło Хомск Chomska, nad Jeziorem Sporawskim (Sporawskaje Lake) też Sporowskie przepływa przez nie rzeka Jasiołda.”
  Odpowiedz

  vranvelkrut pisze:
  27 Wrzesień 2016 o 10:39 (Edycja)
  „Jeżeli „Księga Popiołów” jest wynikiem młodzieńczych rozważań, to ja Ciebie przepraszam Tomasz. Ja to wszystko odbierałem jako rozważania wiekowego, doświadczonego historyka lub nawet mnicha, który ma dostęp do szerokiej wiedzy.
  SŁAWA CI ZA TO.”

  Dzięki to były teksty oparte o wiedzę z książek papierowych dostępnych w bibliotekach sprzed 20 i więcej lat, dziś jest masa tekstów z różnych bibliotek dostępnych elektronicznie, jak czytałem ostatnio G. Labudę to widać jak brakowało mu podstawowych tekstów opierał się tam na jakim jednym tendencyjnym tłumaczeniu zresztą tłumaczenia francuskiego.
  Dziś jest problem w drugą stronę, jak ogarnąć te różne często sprzecznie przetłumaczone czy zinterpretowane różne kopie „tekstów źródłowych”, np., co wynika z wersji nazw ludu Mogoty zamiast Burgundowie, u Ptolemeusza.

  ps. u góry są strony jest tam kopia tego wpisu „Teoria Połabsko-Wiślańska” ale nie pojawiają w „aktywnym bocznym panelu komentarzy” zrobiłem tu ich kopię.

 2. Pingback: Starożytna Cywilizacja Polski | Słowianie - Wiara Przyrodzona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s