Tysięcznik czyli Wojewoda

& Województwo Tysiąca 

Ten tytuł tysięczników-wojewodów, czy setników raz ustanowiony towarzyszy nam przez tysiąclecia, aż dziwne, że nikt na to nie zwraca uwagi, mamy jakby jakiś zaczarowany naród analfabetów, nieznający własnej historii.

Podczas powstania kościuszkowskiego tworzono milicje „Tworzono ją w większych miastach. Obejmowała ona zamieszkałych w mieście mężczyzn od 15 do 50 roku życia. Formowano z nich oddziały trzytysięczne. Te dzieliły się na tysięczne i dalej na 100 osobowe roty. Rotami dowodzili dziesiętnicy i setnicy. Ci z kolei wybierali tysięczników i trzytysięczników, którym przydzielano do pomocy oficerów zawodowych (komendantów militarnych).”

Ten podział na setki czy tysiące mamy też u Ibrahima ibn Jakuba „Ma on (Mieszko) trzy tysiące pancernych, podzielonych na oddziały, a setka ich znaczy tyle, co dziesięć secin innych (wojowników).”

Kadłubek przypisuje stworzenie tej organizacji Siemowitowi, temu który żył według Kadłubka, właśnie, dlaczego właśnie o tym niżej gdzieś, w czasach Cezara.

On [Siemowit] jakby wśród martwych popiołów nie tylko iskrę chwały Polaków wzniecił, lecz nieśmiertelne miano Polski niemal między znaki zodiaku wpisał Nie tylko bowiem przywołał znowu do siebie te plemiona, które przedtem odpadły z powodu gnuśności Pompiliusza, lecz wcielił do swego państwa inne jeszcze kraje, przez innych nie tknięte. Dla nich ustanowił dziesiętników, pięćdziesiętników, setników, kolegium trybunów, tysięczników, (czyli) wojewodów, naczelników miast, drużynników, rządców i w ogóle wszelkie władze.

(U Kadłubka mamy tytuł tysięczników obok tytułu wojewodów bo jak się okazuje to ten sam tytuł.)

No i w czasach Cezara w tym, cytacie niżej mamy organizację militarną i terytorialną Suevów czyli podział kraju na 100 okręgów militarnych, z których stale wysłano na wojnę 1000 osobowe odziały zawiązywane terytorialne. Naturalną nazwą wodza takiej grupy wojowników wydaje się tysięcznik, a nazwą terytorium województwo, czy jest gdzieś kontynuacja tej organizacji terytorialnej i militarnej w Europie?

„Suevowie to największy i najbitniejszy lud pomiędzy wszystkimi Germanami.

(identycznie o Słowiańszczyźnie Adam z Bremy: „Sclavania igitur, amplissima Germaniae provintia, a Winulis incolitur, qui olim dicti sum Wandali; […][Słowiańszczyzna, największy z krajów germańskich, jest zamieszkana przez Winnilów, których dawniej zwano Wandalami. […]”)

Podobno kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych. Reszta, która pozostała w kraju, troszczy się o żywność dla siebie i dla tamtych; po roku tamci na zmianę idą pod broń, a ci pozostają w kraju. W ten sposób nie przerywa się u nich ani uprawy roli, ani szkolenia i doskonalenia w sztuce wojennej.”

Bez żadnych większych problemów znajdziemy kto to kontynuuje, okazuje się, że tysięcznik jako stopień tytuł dowódcy wojsk jest używany przez Słowian jeszcze w IX-X wieku i zamiennie nazywany bywa wojewodą, a nawet takie województwo nazwa się jednoznacznie „województwem tysiąca„, wyżej z opisu Cezara wiemy, że o tysiąc zbrojnych rzeczowo chodzi.

tyswojvod2

Ten tytuł zastali i przejęli od Słowian Węgrzy, zresztą widać ze względu nawet na samą tą całą nomenklaturę organizacyjną z słowiańskim słownictwem, że w Państwie Wielkomorawskim, byli bardziej takimi Albańczykami w Kosowie niż samodzielnymi zdobywcami bo początkowo mieli być przeciw Bułgarom sojusznikiem tzw., Wielkich Moraw tych geograficznie Imre Boby, z ośrodkiem stołecznym w Margus/Pożarewaczu.

tiszt

Słowiańszczyzna jest dokładną kontynuacją organizacyjną i militarną państwa/państw Suevów to jest jasne jak 2×2=4.

ps. źródła cytatów.

https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/8999/1/05_%C5%81ukasz_GODECKI_Atakowa%C4%87_wojskiem_dru%C5%BCyn%C4%85_a_mo%C5%BCe_pu%C5%82kiem_59_69.pdf

http://rcin.org.pl/iae/Content/37569/WA308_43620_P319_URZAD-WOJEWODZINSKI_I.pdf

Mała polemika z poglądem opartym tylko na Tacycie, że Semnonowie to całe państwo Suevów, nawet sama licząca 600 000 kroków (600 km) granica, oddzielająca Suevów od Germanów, dowodzi, że Suevia z opisu „O Wojnie” nie jest małym plemiennym państwem o powierzchni Brandenburgii, a bardzo rozległym i ludnym krajem, czyli ścisły opis demograficzny, z liczbami 1000 i sto, w dziele Cezara „O Wojnie”, opisuje dokładniej organizację Suevów, niż niby dokładny folklorystyczny opis Semnonów w „Germanii” Tacyta.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=102980

Wyżej jest dyskusja o demografii Semnonów, że te 100 powiatów to organizacja terytorialna Semnonów…

Jeśli zajmowali teren obecnej Brandemburgii ok. 30 tyś km2, przy zaludnieniu 12 osób na km2, takie tu padają liczby, to byłoby by to ok 400 tys. ludzi.

Tylko z wyżej wspomnianego tytułu „O Wojnie” wiadomo, że były to okręgi mobilizacyjne 1000(2000) wolnych i raczej względnie młodych konnych wojowników, stale do wojny ćwiczonych, czyli łącznie 200 000, z żonami, dziećmi jakimiś krewnymi czy inwalidów wojennych itp.,  daje to populację raczej bliską 1 miliona, ziemski okręg mobilizacyjny który opisuje „O Wojnie” to raczej dokładnie co do znaczenia Woje-Wództwo.

Polska była jeszcze do niedawna podzielona na 49 województw, a terytorium Polski to połowa ziem Suevi-Słowian Zachodnich, czyli ówcześnie podział na 100 województw jest całkiem możliwy, chyba to był podział na równe demograficzne wiejskie okręgi (hodowla koni), tak by mogły sprostać demograficznie w wystawianiu tej liczby 1000 wojowników. W 1619 w Polsce też były regionalnie dość małe województwa, nie większe od tych w/w 49, jak woj. rawskie, malborskie, chełmińskie itd.

woj_1619

Liczba 100 okręgów wojskowych wskazywałaby, że ktoś czyli królowe Suevów chcieli mieć 100u dość zależnych od siebie wojewodów, z których żaden nie miał dość sił na na „zamach stanu”, a jednak dość silnych i terytorialnie niezależnych, by nie zapanował nad nimi nadrzędny wódź.

I może ostatnia mapka nałożenie mapy Słowian Zachodnich tak już ok., V do X wieku na terytorium  Suevi w tzw. Wielkiej Germanii.

magna_swewia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Tysięcznik czyli Wojewoda

  1. Pingback: Re: Ech… | Wiedza i nauka | Wiedza i nauka

  2. Pingback: cesarz = jest Kaganowi czy Królowi Króli | Wiedza i nauka | Wiedza i nauka

  3. Pingback: Tysięcznik czyli Wojewoda « Dziennik gajowego Maruchy

  4. Pingback: Tysięcznik czyli wojewoda | Zapomniana Lechia

  5. Pingback: Starożytna Cywilizacja Polski | Słowianie - Wiara Przyrodzona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s