Radagast – Ragasus – Rhodagaisus

Bóg Wojny czy Król, a może ubóstwiony władca? Bowiem Slavorum & Soraborum Mars oraz Venedorum Rex. Na ogół Scyta czy bardziej król Gotów. By było śmieszniej u Zosimosa w dziele „Nowa historia” jest władcą wodzem Celtów i plemion germańskich geograficznie zza Renu i Dunaju (Istros to u niego dolny/wschodni Dunaj, praktycznie inna rzeka), z 405 roku, który szykował się do najazdu ale mu nie wyszło, bo atak uprzedził wyprawiając się na niego i jego Barbarzyńców, niejaki Wandal Stilic(z) z Alanami i Hunami…

Dlaczego to śmieszne no bo taki najazd z tych terenów wyszedł, i to w najbliższej możliwej rocznej dacie 406 roku, tylko dokonali go Wandalowie, Suewi i Alanowie, zresztą u Zosimosa Italię gnębił głownie Alaryk z swymi Gotami, oraz usilnie dążył do zdobycia Rzymu chociaż siedzibą Cesarzy był Mediolan od „286 – Mediolan zostaje rezydencją władców Cesarstwa Rzymskiego (do roku 402)”, a potem Ravena, a od 330 stolicą imperium było Bizancjum „w latach 330–395 stolica cesarstwa rzymskiego”.

http://www.tertullian.org/fathers/zosimus05_book5.htm
„While Alaric waited for his commands, Rhodogaisus, having collected four hundred thousand of the Celts, and the German tribes that dwell beyond the Danube and the Rhine, made the preparations for passing over into Italy. This intelligence, when first communicated, occasioned a general consternation. While the several towns sunk into despondency, and even Rome itself was filled with apprehension of its danger, Stilico took with him all the forces that were stationed at Tick Hum in Liguria, which amounted to about thirty cohorts, and all the auxiliaries that he could procure from the Alani and Huns, and without waiting for the approach of the enemy, crossed the Danube with all his forces. Thus attacking the Barbarians before they were aware, he completely destroyed their whole forces, none of them escaping, except a few which he added to the Roman auxiliaries; Stilico, as may be supposed, was highly elated by this victory, and led back his army, receiving garlands from the people of every place, for having in so unusual a manner delivered Italy from the dangers which she so much dreaded and expected. He arrived at Ravenna[…]”

W tekstach z XV-XVI wieku raczej Radagastus-Redagast czy Ragasus, później w XVII wieku Radagajs częściej w tekstach francuskich, w niemieckim mamy Radagaista.
radagaist
Tu mamy w indeksie Radagasta króla Venedów z książki z 1719.
http://books.google.pl/books?id=7HIybi7agxYC&dq=radagastus+rex&hl=pl&source=gbs_navlinks_s
venedrumrex
Tu boga Radagasta Slavorum & Soraborum Mars. z 1715 http://books.google.pl/books?id=GsolrEGdjUYC&dq=radagastus&hl=pl&source=gbs_navlinks_s
swiety ogień
W tekście Pawła Diakona z 1512 jest Ragasus http://books.google.pl/books?id=bzBCAAAAcAAJ&dq=rex+ragasus&hl=pl&source=gbs_navlinks_s
ragasus1
ragasus
Tu dwie formy w księdze z 1605 Radagastus-Redagastus jest też wydanie tej samej księgi ok 50 lat wcześniejsze.
http://books.google.pl/books?id=39Y8AAAAcAAJ&dq=radagastus&hl=pl&source=gbs_navlinks_s
read
I jeszcze indeks w/w Radagasta jako boga Marsa wydania z 1715
soraborum mars

Na wiki mamy taką etymologię tego imienia „Radogost – imię męskie o konstrukcji typowej dla imion słowiańskich, niepoświadczone w dawnych źródłach polskich. Znaczenie imienia: „rad gościom (obcym)”. Jest odwróceniem imienia Gościrad. Jest to prawdopodobnie jedno z najwcześniej zapisanych imion słowiańskich (w formie Ardagast w VI wieku n.e. – jeśli nie chodziło o inne imię)”.

Mówiąc szczerze jak dla, boga wojny, byłaby by niedorzeczna, rado-goszcz, rado by odpowiadało Polskiemu Lado-Łado, też bóg wojny, goszcz mamy słowo gościec zapalenie (stawów-kości), czyli dziś stało się to słowo nazwą zapalenia-choroby kości, ale Rosjanie znają słowo koster-ognisko, wiadomo, że Scytowie palili „ogniska z kości”, wyżej mamy etymologię, Świętowita jako świętego-światła (sacred lumen).

Etymologia Radagast religijnie byłaby podobna, -goszcz to ogień-ognisko-płomień, Rado-Lado to raczej miecz g-ladius, stary miecz był czczony jako najwyższy bóg u Scytów, czyli MieczOgnisty.
Świątynia tego boga miała stać „na fundamencie z rogów dzikich zwierząt” rogów czyli rodzaj kości, czyli symbolizowała te ognisko z kości, w którym hartował się płonął miecz. Samo Swarożyć też ma znaczyć ogień.

„Jest w kraju Redarów pewien gród o trójkątnym kształcie i trzech bramach doń wiodących, zwany Radogoszcz, który otacza zewsząd wielka puszcza, ręką tubylców nie tknięta i jak świętość czczona. Dwie bramy tego grodu stoją otworem dla wszystkich wchodzących, trzecia od strony wschodniej jest najmniejsza i wychodzi na ścieżkę, która prowadzi do położonego obok i strasznie wyglądającego jeziora. W grodzie znajduje się tylko jedna świątynia, zbudowana misternie z drzewa i spoczywająca na fundamencie z rogów dzikich zwierząt. Jej ściany zewnętrzne zdobią różne wizerunki bogów i bogiń – jak można zauważyć, patrząc z bliska – w przedziwny rzeźbione sposób, wewnątrz zaś stoją bogowie zrobieni ludzką ręką w straszliwych hełmach i pancerzach, każdy z wyrytym u spodu imieniem. Pierwszy spośród nich nazywa się Swarożyc i szczególnej doznaje czci u wszystkich pogan. Znajdują się tam również sztandary (stanice), których nigdzie stąd nie zabierają, chyba że są potrzebne na wyprawę wojenną i wówczas niosą je piesi wojownicy. Do strzeżenia tego wszystkiego z należytą pieczołowitością ustanowili tubylcy osobnych kapłanów.”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Radagast – Ragasus – Rhodagaisus

 1. Zprowokowany pisze:

  „Na wiki mamy taką etymologię tego imienia “Radogost – imię męskie o konstrukcji typowej dla imion słowiańskich, niepoświadczone w dawnych źródłach polskich. Znaczenie imienia: “rad gościom (obcym)”. Jest odwróceniem imienia Gościrad. Jest to prawdopodobnie jedno z najwcześniej zapisanych imion słowiańskich (w formie Ardagast w VI wieku n.e. – jeśli nie chodziło o inne imię)”.

  No proszę, jakie to jest podobne do HariGast, HariTeiwa(s), czyli napisów wyrytych (write) na na hełmach znalezionych w Negau i „odczytane” jako „germańskie”, no niech będzie ostatnio ew. celtyckie… http://en.wikipedia.org/wiki/Negau_helmet

  Brawo znów dobra robota!

 2. vranvelkrut pisze:

  Jest pewna kwesta związana z władcami Słowian i ich imionami, dość kontrowersyjna, ale oni mieli nosić stale to samo imię, i chyba byli żywymi bogami, wiązał bym to z wiarą w reinkarnację, tu jest ta cecha religii Suevów Ariovista „(byli) nieustraszonej odwagi i pełni pogardy śmierci w nadziej ponownego życia”(czyli reinkarnacji), trochę aktualizuję tego bloga, który służy mi za zbiór pewnych ustaleń, dlatego nie od razu odniosę się do wszystkich wpisów, za które dziękuję.

  ps. Jest też analogicznie w budowie imię Rato’mir-Arta’mir.

 3. Rom_troy pisze:

  Swarożyć to być może ogień życia
  Swar – skwar – skwarki czyli upieczony
  Swar – 9rus) swarit – czyli ugotować
  tak czy siak jest powiązanie z gorącem i ogniem

  • Astrolog pisze:

   Swarog to Uranus planeta rządząca wodnikiem.
   Wodnik symbolizowany jest wilkiem np w genesis 49 (beniamin) i w grze o tron (Starks). Ta symbolika oznacza świadomość grupową/sforę.
   Swarogi na szczytach domów zwane są wilczkami. Swarożyc jest bogiem wilków/lutyków. luty to miesiąc wodnika. Szczyt domu odnosi się do 7 czakry.
   Varg to wilk. Varga W sanskrycie znaczy m.in rodzina, grupa, podział (bardzo znane astrologiczne słowo)
   Logiczny związek z schwarze, chernobogiem (wodnik to północ, jeśli znaki zodiaku przeniesiemy na dobę (u greków z 12 horai będzie to arktos)
   Jest związany z ogniem tak jak Prometeusz też symbolizujący Wodnika.
   Swary to kłótnie kojarzą się z przepływem mnóstwa sprzecznych informacji wewnątrz grupy , raczej niż z dosłownym ogniem i gorącem.
   Surya natomiast jest mylną drogą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s