Rugia też Rana, Roja, Ruja i wyspa Rusów vs Rutenia

A może coś z „sarmackiego” wyspa jest rodzaju żeńskiego więc imię dziewczyny RanA przystojna (piękna wyspa), RojA (wyspa) nadziei, RujA (wyspa) porannej gwiazdy. Czyli tak krótkie słowa jak Rana-Rus-Rugia mogą mieć podobieństwo całkiem przypadkowe nawet jeśli w tym przypadku nie są przypadkowe to trudno uwierzyć by dziś Persowie wiedzieli cokolwiek o istnieniu takiej wyspy.   

http://misc.aligolroo.com/Persian-Name-Girls.html

Pomijając to czy 2000 lat temu było coś takiego jak wyspa Rugia bo owa mogła być półwyspem, i czy nazwa ludu Rugii sprzed 2000 lat ma z nazwą wyspy sprzed 1000 lat coś wspólnego, owi mieli mieszkać rzekomo nad Wisłą, może to być mechaniczne przeniesienie nazwy są też jacyś Ulmrugii, ulm w celtyckim ma znaczenie bagna, w szwdzkim jest holm wyspa, a serbskie „góra, pagórek, kopiec” to hlum – hulm/helm/hum/humka, Bałtyk jest bardzo zmieniejącycm się akwenem w ciągu ostatnich 10 000 lat, jego lina brzegowa diametralnie się zmieniała.

http://www.umsl.gov.pl/galeria/IOW/nauka01.jpg

Jednak nas interesuje ta nazwa w IX-X wieku. Twierdzi się, że Grecy na Połabiu to Rusowie, ale Rusowie na Rusi to już nie Grecy tylko Skandynawowie, są też napadający na Prusów Rusowie, przypływający na okrętach z zachodu i biorący ich w niewolę.

Tylko dziwne, że nie napadają z północy, wyspa Rusów z której rzekomo napadali na Słowian i którą można obejść w trzy dni to ma być Skandynawia, owszem Rugię można obejść w trzy dni ale nie Skandynawię i Rugia jest na zachodzie, tak jak zachodni Bałtyk to Mare Rugiorum w okresie dominacji Rugian-Ranów.

Bez wątpienia Rugia to wyspa Rusów od których przywędrował Rurik z swoją drużyną, to jest taka sama odmiana jak rudy, rudzi, rusy. Mamy zachowane jeszcze w X wieku te same nazwy nad Dunajem gdzie dotarła kolonizacja Rugian w IV-V wieku.


Jednak wydaje się, że Rugia to nazwa uczona faktycznie wyspa w języku słowiańskim, nawiązuje do nazwy Warna (Wrona-Kruk), bo mamy tę nazwę Verane i nazwę kronikarza Sakso Rivani (Raven-Kruk) czyli wyspa Kruków nazwa plemienna Warnów, nie wyklucza to tego, że mamy z przypadkiem kontaminacji nazw, być może połączenia dwóch ludów pod jedną władzą Rugiów i Warnów.Rugia – Rana jako odwieczne cmentarzysko Hunów, Rugunów, Wielotów


Też u Dzierzwy mamy dwie nazwy Ruś-Rugię nadbałtycką  i Ruthenię nazwę znacznie starszą.

 

Na pewno wyspę Rusów którą można obejść/przejść w TRZY DNI nie można zidentyfikować ok. 1000 razy większą Skandynawią od Rugii (ok. 1000km2), bo w trzy dni właśnie przejdziemy tempem arabskich kupców z X wieku wyspę Rugię, bo owo tempo wynosiło ok. 25/26 km* na jeden dzień podróży, taka odległość razy trzy to odległość drogą od Altefahr do Arkony przez Pusbus (Odległość drogowa: 81,5 km, przez Bergen 66,7km).

* tempo to możemy wyliczyć z odległości Praga – Kraków która w X wieku wynosiła trzy tygodnie drogi czyli (21 dni) (Odległość drogowa: 543 km ) 543km/21 dni=25,86km/na 1(dzień), 25,86×3(dni)=77,58km, średnia dla drogi Altefahr-Arkona 81,5+66,7/2=74,1km czyli ok. 3 dni.

Tu mamy perski opis, wewnętrznie sprzeczny z motywami bajkowymi, opis Rusów jako olbrzymów o spodniach z 100 łokci sukna opiekujących się Słowianami i żyjących z ich pracy, w zamian ich broniąc, niekiedy rabując.

https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/8680/1/05_Ewa_Chwilkowska_Wiadomosci_perskiego_pisarza_141-172.pdf

sakrus

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Rugia też Rana, Roja, Ruja i wyspa Rusów vs Rutenia

 1. Hector pisze:

  “Rugia też Rana, Roja, Ruja i wyspa Rusów vs Rutenia | Okiem Vrana” was in fact a great blog post.
  If solely there were far more sites just like this excellent one on the world wide web.
  Anyhow, many thanks for ur precious time, Laurence

 2. Proszę wytłumaczyć związek między Rują a wyspą porannej gwiazdy (Wenus). Wie że taki związek może istnieć ale na podstawie innych danych. Natomiast jestem ciekawy skąd Pan to bierze.

 3. vranvelkrut pisze:

  Na początku tekstu jest wyjaśnienie, że Rana, Roja, Ruja to są perskie imiona dziewczyn o takim znaczeniu j.w. funkcjonujące chyba w perskim do dziś. Gdyby nie było to podobieństwo przypadkowe byłby to tzw., archaizm peryferyjny. Etymologicznie jasna jest gwiazda po”ranna” Jutrzenka czyli Venus, Roja-Ruja ma jakiś związek z słowem rojalizm, Regin-król itd., planety są „niebieskimi ogniami”, było to parę lat temu, dziś pewnie bym się zastanawiał jaki to ma związek z Radziwią (Hestią), planety mają bardzo duże znacznie w magizmie(religii).

  Inną kwestą jest to, że do rzeki Wisły (możliwe do rzeki i wyspy (insulas) tzw., *Aeningii) dokładniej Odry od zachodu, czyli na Połabiu mieli mieszkać Wenedowie, Skirowie, Hirrowie i Sarmaci (lud irańskojęzyczny).

  Aenninga byłaby tu wyspą w delcie Odry z ujściem w okolicach Rugii, oddzieloną nurtem rzeki Odry, tak jak Odrę opisywał Długosz. Szykuję o tym wpis.

  ps. dziękuję wszystkim za wpisy ostatni mocno zająłem się sprawą rekonstrukcji magizmu i w ogóle zrozumienia co to w ogóle jest „mag” magowie w tekstach sprzed ok 1000 plus minus 200 lat.

  • Odebrał Pan maila jaki wysłałem jakiś czas temu na o2.pl? Znam się na astrologii i jej związkach z religią, jakby coś Pan chciał zawsze odpowiem.

  • Puscetus pisze:

   A Pan wiąże Radziwę z Hestią na podstawie Alinei czy może czegoś jeszcze? Bo ja wiążę Hestię z znakiem zodiaku wagi, który odpowiada miesiącowi rujen (pażdziernik) i zmierzchowi (hesperis, vesperus). Inną boginią którą wiążę z wagą jest Temida, bogini rady, Radziwia ze swoją nazwą pasuje doskonale.

 4. vranvelkrut pisze:

  Dziękuję za informację okazuje się otrzymałem kilka listów o tematyce bloga z nieznanych mi adresów, niestety mam tam dużo spamu na o2 i ich nie zauważyłem, a jaka była data maila lub tytuł? Co do astrologii to ona stała się taką jak dziś, raczej jako wynaturzenie antycznej astronomii i liczenia czasu planet – bogów, to była ta religia mędrców, no była jeszcze religia poetów, to co dziś mamy głównie za mitologie, które to mitologie mędrcy (magowie) czy filozofowie, mieli za bajki poetów.

  poeci i magowie

 5. Robert pisze:

  dziewczyna pracuje z jakąś Jugosłowianką, chyba Serbką, a ta ma na imię Ranka właśnie

 6. Pingback: Starożytna Cywilizacja Polski | Słowianie - Wiara Przyrodzona

 7. Puscetus pisze:

  Wg. irracjonalnej, zakłamanej etymologi turboprypeciarskiej nazwa Rugiowie ma pochodzić od żyta. Słowiańska etymologia jest spójna i logiczna. Rugiowie – od Rugowania – czyli ostrego sądzenia, Rujanie – od października, Rujenu, Ranowie od ranka. Zodiakalnie rujen przynależy do wagi – związanej z osądem – stąd rugowanie. Ranek, czyli justro, wyjustowanie albo zrównanie dnia i nocy nawiązuje do justrzneki czyli równowarzącej wenus – która rządzi wagą. Inne określenie które wiąże wenus z rankiem jest „na czczo”, czyli kiedy Czciciel (Ctitel u Klareta) /Venera jest widoczna. Oczywiście Ranowie mogą być też związani z ranieniem, bo rujen to czas rykowiska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s